Baza Wiedzy - Testy i recenzje urządzeń KNX

KNX Training Polska

Testy i recenzje urządzeń KNX

TEST: Czujnik obecności JUNG 3361-1

  1. Czujnik obecności JUNG 3361-1

Czujniki obecności to jedne z podstawowych urządzeń, jakie powinny znaleźć się w instalacji automatyki budynkowej. Pełnią one bardzo ważną funkcję detekcji czy w danym pomieszczeniu/strefie przebywają ludzie. Dzisiaj do naszego laboratorium trafiła czujka obecności firmy JUNG – wersja 3361-1.

 

  1. Jak wygląda czujnik.

Czujnik dostępny jest w dwóch kolorach: białym oraz aluminiowym. Po zdjęciu dodatkowej osłonki, czujnik może prezentować się również w kolorze czarnym.

Miejscem montażu czujnika jest sufit. Dzięki temu obejmuje on obszar 360 st.wokół niego.ruch jest w stanie wykryć na okręgu o powierzchni ok. 300 m2, a obecność na ok 100m2 (przy montażu na wysokości 3m).

  1. Zastosowanie

Najbardziej typowym zastosowaniem czujnika jest kontrola obecności wraz z kontrolą jasności w pomieszczeniach lub ich niezależnych fragmentach – strefach. Może to być sala konferencyjna, strefa biurka w openspace lub mały korytarz. Doskonale sprawdza się również w pomieszczeniach typowo domowych takich jak garaż, łazienka czy też kuchnia.

 

  1. Najciekawsze parametry

Czujnik posiada trzy strefy detekcji obecności. Każda strefa może być niezależna, dzięki temu możliwe jest niezależne wykrywanie obecności w trzech częściach pomieszczenia, lub też wyłączenie z obszaru detekcji jego fragmentu. Np. czujka umieszczona nad strefą biurka, może detektować obszar bezpośrednio nad nim i jednocześnie ignorować ruch w strefie komunikacyjnej pomiędzy biurkami.

 

Czułość każdej ze stref, może być niezależnie regulowana, dzięki temu można np. „znieczulić” obszar w którym zdarzają się fałszywe wykrycia ruchu poprzez termikę powietrza.

Czujka posiada wbudowany czujnik natężenia oświetlenia. Wartość pomiaru może być przesłana za pomocą obiektu komunikacyjnego. Pomiar może być przekazany do wewnętrznego, niezależnego regulatora natężenia oświetlenia. Jest to bardzo rozbudowana funkcjonalność, w ramach której czujka (a właściwie jej regulator wraz z czujnikiem) potrafi utrzymywać stałą wartość natężenia oświetlenia w kontrolowanej strefie. Wartość zadana jasności ustawiana jest w parametrach urządzenia, ale można ją również przesłać za pomocą obiektu komunikacyjnego (np. z programu wizualizacyjnego systemu automatyki). Sam regulator ma liczne nastawy, umożliwiające dopasowanie prędkości i poziomów startowych regulacji.

Urządzenie posiada pięć bloków funkcyjnych obecności, które są niezależnie parametryzowalne i mogą sterować niezależnymi funkcjami. Każdy z nich ma indywidualnie ustawiane czasy działania czujnika. Również każdy blok posiada po dwa niezależne obiekty wyjściowe. Obiekty mogą transmitować różnego typu informacje: ON/OFF, wartości %, wartości temperatury zadanej, trybu pracy ogrzewania czy też scen świetlnych.

Czujnik oczywiście współpracuje jako master-slave z innymi czujnikami oraz przyciskami ręcznie sterującymi oświetleniem.

 

  1. Co wyróżnia urządzenie od konkurencji.

Przede wszystkim czułość detekcji oraz zaawansowanie regulatora jasności. Niestety małym minusem czujki jest jej wielkość. Bardzo często wymaganiem Inwestora jest to, aby czujka nie była widoczna. Niestety w przypadku czujników typu PIR nie jest to możliwe. Bardzo uwypuklony element detekcyjny jest widoczny, ale dzięki temu czujka obejmuje swoim zasięgiem bardzo duże pomieszczenia. Ciekawym elementem programowym, wbudowanym w czujnik, jest możliwość blokowania regulatora kontroli jasności z „zatrzaśnięciem” aktualnej aktualnie zmierzonej wartości. Taka funkcjonalność doskonale sprawdza się w salach konferencyjnych.

 

  1. Plusy i minusy
Plusy: Minusy:
– bardzo dobra detekcja obecności,

– trzy niezależne strefy detekcji,

– pięć bloków funkcyjnych wyjścia czujnika,

– wbudowany czujnik jasności,

– zintegrowany, bardzo rozbudowany regulator jasności,

– możliwość zadawania wartości dla regulatora jasności poprzez obiekt komunikacyjny.

– wielkość,

– brak czujnika temperatury,

 

  1. Szczegółowy opis parametrów i możliwości czujnika oraz aplikacja do ETS:

    https://www.jung.de/en/722/downloads/technical-downloads/technical-downloads/?search=3361-1WW