Szkolenia KNX Partner

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Testy urządzeń

VARIA 826 firmy Theben

Email Drukuj PDF

 

 

 

Informacje ogólne:

Po wyjęciu z pudełka, urządzenie przekazane do testów, prezentuje się bardzo ładnie. Czarny szklany front (dostępne wersje kolorystyczne to czarne, bądź białe szkło) wygląda elegancko i może pasować do większości pomieszczeń. Nutką przeszłości trącają małe, aluminiowe przyciski po obu stronach ekranu oraz sam wygląd ekranu. W dobie kolorowych paneli dotykowy, wygląda lekko archaicznie. Daje to jednak pewien niepowtarzalny urok urządzeniu.

   

 

Po włączeniu zasilania urządzenia, wyświetlany jest bardzo czytelny i intuicyjny ekran sterowania temperaturą. Czar pięknego wyglądu niestety pryska po uruchomieniu ekranów sterujących. Typowo tekstowe linijki wyświetlająco/sterujące wyglądem przypominają wyświetlacze produkowane 10 lat temu. Na szczęście parametryzacja pozwala na ustawienie dowolnej strony, jako startowej i do ekranów sterowania możemy przełączać urządzenie tylko w razie potrzeby. Wygląd ekranu ratuje również niebieskie podświetlenie.

 

 Parametryzacja:

Urządzenie sprzedawane jest jako wyświetlacz. Posiada jednak dodatkowo bardzo zaawansowane funkcje sterowania temperaturą (ogrzewanie oraz chłodzenie), Umożliwia przełączanie pięciu trybów pracy (komfortowy, oszczędnościowy, nocny, komfortowy uzależniony od wbudowanego zegara, antyzamrożeniowy). Wyświetlanie oraz sterowanie 56 funkcjami (7 stron po 8 linijek na każdej stronie). Dodatkowo urządzenie posiada dedykowaną stronę do wyświetlania informacji pochodzących od stacji pogodowej i wspomnianą wcześniej stronę regulacji temperatury.

Pomimo bardzo dużej ilości parametrów, większość z nich jest intuicyjnie ułożona i nie nastręcza problemów zrozumieniu ich opisów. Niektórych z nich trzeba jednak szukać w zakładkach nie do końca logicznie powiązanych z daną funkcją (np. zmiana sposobu sterowania trybami temperatury na poziomie obiektów komunikacyjnych umieszczona jest w zakładce parametrów zegara). Jednak przy tak dużej ilości parametrów zawsze może się zdarzyć zaklasyfikowanie kilku z nich inaczej, niż byśmy sobie to wyobrażali.

Konfiguracja linijek umożliwia przystosowanie ich do wyświetlania i sterownia wszystkich podstawowych funkcji. Jednak przy niektórych zastosowaniach będzie potrzebnych kilka eksperymentów odnośnie skalowania wybranych, nietypowych opcji wyświetlania (np. wyświetlenie mocy lub prądu).  Oczywiście większość z nich opisana jest w dokumentacji.

 

Typowe zastosowania:

 

 

Panel idealnie nadaje się do sterowania i podglądu najważniejszych funkcji systemu w sypialni lub też przy wyjściu z domu. W szybki sposób można podejrzeć czy wszystkie okna zostały zamknięty, lub wyłączyć zapomniane oświetlenie. Nie jest to produkt, którym można zastąpić dotykowy panel 15”, jednak nie takie jest jego zastosowanie.

 

Koszty/możliwości:

 

 

Po zapoznaniu się z urządzeniem i jego możliwościami najbardziej zaskakująca (pozytywnie) jest jego cena. Urządzenie z powodzeniem zastępuje średniej wielkości panele dotykowe, jest eleganckie, dyskretne i umożliwia sterowanie i podgląd bardzo wielu funkcji. Zdecydowanie więcej, niż w typowych przyciskach sterujących. Dla oszczędnych dostępna jest jeszcze tańsza wersja z plastikową obudową o tych samych możliwościach parametryzacyjnych.

 

Podsumowanie:

 

 

Urządzenie jest bardzo funkcjonalnym, małym panelem sterująco wyświetlającym umożliwiającym dodatkowo sterowanie temperaturą. Jest idealne do pomieszczeń, gdzie nie jest konieczny gigantyczny panel dotykowy. Umożliwia sterowanie i wyświetlanie wszystkich potrzebnych funkcji. Troszkę uciążliwa jest nawigacja pomiędzy poszczególnymi funkcjami za pomocą małych przycisków umieszczonych naokoło ekranu. Jednak, jak wspomniano powyżej nie pełni on funkcji typowego przycisku sterującego, tylko mini panelu wyświetlającego zestawienie podglądu dla wybranych funkcji systemu z możliwością sterowania. Urządzenie wypełnia lukę na rynku, gdzie brakowało niewielkich, dyskretnych paneli sterujących.

 

WADY:

mało wersji kolorystycznych, brak wyczuwalnego kliku w zastosowanych przyciskach, niezbyt efektownie wyglądający ekran wyświetlacza,

 

ZALETY:

bardzo duża funkcjonalność, dobra cena, bardzo bogata parametryzacja sterowania temperaturą, elegancki, dyskretny wygląd, duża odporność na zarysowania (szkło),

 

Parametry techniczne:

 

 

- pobór prądu z zasilacza systemowego: < 8mA

- dodatkowe napięcie zasilania: 230V AC, 50 Hz (tylko do podświetlania wyświetlacza)

- Wyświetlacz: 132x72 punkty, umożliwia wyświetlenie tytułu strony o raz ośmiu linijek. Linijka podzielona jest na dwie części: nazwa oraz zmienna

- Temperatura pracy: 0o - 45oC

- Stopień ochrony: IP 20

- Wymiary (zewnętrzne – szer x wys x głęb [mm]): 128 x 93,4 x  18,1

- Port magistralny: wbudowany

- Montaż: puszka podtynkowa

- numer zamówieniowy:         8269201 (czarna),

  8269200 (biała)

 

 

 

 

Do pobrania:

 

 

- baza do ETS,

- instrukcja ogólna,

- szczegółowa instrukcja parametryzacji,

 

Podziękowania dla firmy EL-TEAM za udostępnienie urządzenia na potrzeby testów.

 

Szukaj

stanowisko3.jpg

Nasze Laboratorium

Horizontal SlideShow Module v1.8 by JT.