Baza Wiedzy - Testy i recenzje urządzeń KNX

KNX Training Polska

Testy i recenzje urządzeń KNX

  1. Interface KNX-USB Satel

Interfejs jest przedstawicielem jednego z najbardziej potrzebnych urządzeń, jakie instalator powinien mieć w swoich zasobach. Interfejs zapewnia podłączenie komputera PC z programem ETS do magistrali KNX TP. Ciekawy tym bardziej, że jest produktem naszej rodzimej Firmy kojarzonej dotychczas z systemów alarmowych.

 

  1. Jak wygląda interfejs

W bardzo kompaktowej obudowie zmieszczono dosyć ciekawe urządzenie (szczegóły poniżej). Wymiary to: 67x34x21 mm – małe pudełeczko, niewiele większe od pudełka zapałek.

Ciekawostką jest zastosowana obudowa. Nie ma konieczności montażu na szynie DIN czy też w puszce podtynkowej. Jest to po prostu małe pudełeczko (doświadczeni instalatorzy z pewnością to docenią).

Na obudowie umieszczono trzy diody sygnalizacyjne informujące o połączeniu z magistralą, wymianie informacji pomiędzy PC a KNX oraz pracy w trybie logowania.

W zestawie jest również dość długi przewód USB z jednej strony zakończony złączem USB typu A (strona PC), a z drugiej mini USB tybu B (strona interfejsu). Za jego pomocą łączymy interfejs z komputerem. Od strony magistrali KNX jest typowa kostka przyłączeniowa WAGO KNX.

 

  1. Zastosowanie

Interfejs jest automatyczne wykrywany przez system operacyjny i program ETS. Jest gotowy do pracy natychmiast po podłączeniu. Funkcje komunikacji podczas programowania oraz diagnostyki spełnia bez zarzutu. Nie ma to konieczności instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania, oprócz standardowego połączenia komputera z magistralą KNX.

 

  1. Najciekawsze parametry i funkcjonalności

Najciekawsze „kryje się jednak w środku”. Interfejs, oprócz swojej standardowej funkcjonalności, wyposażony został w pamięć i możliwość rejestracji wszystkich telegramów KNX, które pojawiają się w linii, do której został dołączony. Nie jest przy tym potrzebny komputer, tak jak to się dzieje w przypadku standardowych interfejsów KNX.

Wystarczy podłączyć interfejs do instalacji, uruchomić program „KNX-USB Soft”(pobierany bezpłatnie ze stron firmy Satel) i wcisnąć przycisk„Start logging” !

 

Można teraz bez żadnych problemów odłączyć komputer i pozostawić „interfejs – logger” w instalacji KNX. Będzie on zapisywał do pamięci wszystkie komunikaty, jakie są transmitowane pomiędzy urządzeniami w linii, do której go podłączyliśmy. Jak jest to przydatna funkcja, wie z pewnością każdy instalator, któremu zdarzyła się dyskusja z Klientem, na temat „a jak Pana nie było to system robił tak … i tak…”

 

  1. Co wyróżnia urządzenie od konkurencji.

Logger, bo tak można nazywać nasz interfejs komunikacyjny KNX-USB Satel, potrafi zapisać do swojej pamięci do 350 000 telegramów wraz z dokładną datą i czasem. Ta funkcjonalność sprawia, że urządzenia jest nie do przecenienia przy uruchomieniach systemów KNX.

Wszystkie telegramy, możemy odczytać z urządzenia po ponownym podłączeniu do niego komputera. Są one zapisywane w postaci pliku „.CSV”.

Mamy tu wszystkie potrzebne informacje: datę, czas, adres nadawcy, adres docelowy oraz cały telegram w postaci kodu HEX.

 

  1. Plusy i minusy
Plusy: Minusy:
– kompaktowa obudowa,

– diody sygnalizujące stan pracy urządzenia,

– funkcja logger i pamięć na 350 000 telegramów,

– długi przewód USB w zestawie.

– brak złącza na zewnętrzną kartę pamięci

 

  1. Szczegółowy opis parametrów i możliwości czujnika oraz aplikacja do ETS:

https://www.satel.pl/pl/produktid/1048