Baza Wiedzy - Testy i recenzje urządzeń KNX

KNX Training Polska

Testy i recenzje urządzeń KNX

  1. Kamera obecności HPD2 Steinel

Jest urządzeniem, które wprowadza przełomowe sposoby detekcji do automatyki budynkowej. Jego zadaniem jest detekcja osób przebywających w pomieszczeniu. Jednak jako detektor zastosowano tu – KAMERĘ! Oprócz samego przetwornika obrazu, w urządzeniu jest mikrokontroler odpowiedzialny za analizę obrazu i rozpoznawanie postaci człowieka.

 

  1. Jak wygląda czujnik.

Jak na czujnik jest on dość duży. Wymiary to: 156 x 60 x 50 mm. Wymaga dodatkowego zasilania 24VDC. Z przodu, za przesłoną z pleksi, widoczny jest obiektyw.

Czujnik zainstalowany nad alarmowym czujnikiem ruchu (widoczny jest tu przewód służący do konfiguracji urządzenia):

Programowanie urządzenia wymaga dwóch etapów. Po pierwsze, po podłączeniu kamery do komputera za pomocą przewodu USB, należy za pomocą przeglądarki zdefiniować i ponumerować strefy detekcji. Definiowanie stref polega na rysowaniu myszką na obrazie z kamery wielokątów, które stają się kolejnymi obszarami. Następnie, w programie ETS, zdefiniowane poprzednio strefy (a w zasadzie ich numery)należy przypisać odpowiednio ponumerowanych zestawów obiektów komunikacyjnych. Te natomiast do grup komunikacyjnych (po kilku próbach przestaje to być skomplikowane!).

 

  1. Zastosowanie

Czujnik, mimo dosyć pracochłonnej konfiguracji, daje całkiem nowe możliwości w automatyce budynkowej. Na podstawie zdefiniowanych stref (może ich być max. 5), możliwe jest zliczanie ilości osób przebywających w każdej strefie, sumaryczna informacja o ilości wszystkich osób we wszystkich strefach, pomiar natężenia oświetlenia w każdej strefie niezależnie, pomiar temperatury i wilgotności w miejscu zainstalowania urządzenia.

Oprócz stref detekcji, można zaznaczyć trzy strefy, których czujnik ma nie analizować, np. obszar lustra.

 

  1. Najciekawsze parametry i funkcjonalności

Najważniejszą funkcjonalnością kamery obecności HPD2, jest oczywiście wykrywanie obecności. Zastosowana tutaj analiza obrazu i algorytmy rozpoznawania postaci człowieka, umożliwiają precyzyjne odróżnienie go od np. zwierząt. Testy, jakie przeprowadziliśmy w naszym laboratorium, potwierdziły że producent „przyłożył się” do tego i nie dało się oszukać kamery chodząc po pomieszczeniu na wszystkich czterech kończynach, czy też zmuszając psa do ekwilibrystyki na dwóch łapach! Czujnik zawsze poprawnie rozpoznał postać stojącego lub siedzącego człowieka. Dodatkową, bardzo przydatną funkcjonalnością, jest zliczanie osób przebywających w danej strefie. Dzięki temu, możliwe jest uruchomienie odpowiednich funkcji automatyki lub podanie informacji o ilości osób przebywających np. w sali konferencyjnej.

Czujnika nie należy się jednak obawiać! Dla osób, które mogą czuć się niekomfortowo w zasięgu obiektywu kamery, ważną jest informacja, że sam obraz nie jest transmitowany poza urządzenie. Jedyną możliwością podglądu wideo, jest podłączenie komputera za pomocą wspomnianego wcześniej przewodu USB. Tylko w tej sytuacji widoczny jest podgląd wizji. Czujnik/kamera podłączony do magistrali KNX zdolny jest tylko do przesyłania telegramów z rozkazami przypisanymi do danych funkcjonalności.

 

  1. Co wyróżnia urządzenie od konkurencji.

Sam sposób detekcji jest unikalny od stosowanych powszechnie PIR i ultradźwięków. Daje dużo większe możliwości poprzez analizę obrazu. Czujnik posiada wbudowany diody IR, które oświetlają analizowaną przestrzeń również w nocy.

 

  1. Plusy i minusy
Plusy: Minusy:
– innowacyjna technologia detekcji obecności,

– możliwość dowolnego podziału analizowanej przestrzeni na strefy detekcji i braku detekcji,

– zliczanie osób w każdej zdefiniowanej strefie niezależnie,

– pomiar natężenia oświetlenia, temperatury i wilgotności,

– brak transmisji wideo poza urządzenie,

 

– duże gabaryty urządzenia,

– rekonfiguracja stref detekcji wymaga podłączenia z komputerem za pomocą przewodu USB (niestety brak w zestawie),

 

 

  1. Szczegółowy opis parametrów i możliwości czujnika oraz aplikacja do ETS:

https://www.steinel.de/en/lights-sensors/products/sensors/optical-sensor/hpd2-033200.html?force_sid=blo6mbs0h57jies6hg3iouki9h